HomePrint version English version

Spájkovanie medených trubiek10.10.2007 (e-mail)

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť vo veci spájkovania medených trubiek pre solárny kolektor. Montér mi prispájkoval mäkkou spájkou Cu-rúrku ø18x1 k mosadznej vložke (použil pritom horák na propan butan, weiche Lötung+spájkovacia pasta), ktorá je potom priamo pripojená ku kolektoru prostredníctvom Al-svoriek, tvrdiac, že to bude v poriadku. Po prečítaní Vášho článku o spájkovaní mám však teraz chrobáka v hlave, nakoľko sa pre spoje Cu-rúriek doporučuje tvrdé spájkovanie. Môže to spôsobiť nejakú netesnosť (teplota media v kolektore môže vystúpiť aj na 150°C)? Mám trvať na výmene spoja, alebo je obava zbytočná?


Prispájkovanie Cu trubky k mosadznej vložke môže byť prevedené tak mäkkou ako aj tvrdou spájkou. Podstatná je teplota media v trubke a tá dosahuje maximálne 150°C. Druhá podstatná vec je, že aká spájka bola použitá, tj. pre akú teplotu. Na spájanie medi a mosadze možno použiť vysokoolovnatú spájku, tj. napr. Sn - 90 Pb (tieto spájky zatiaľ nie sú zakázané). Táto má pracovnú teplotu okolo 300°C. Iná mäkká spájka, napr. PbAg2Cu je tiež vhodná na spájanie Cu a Ms (mosadz). Pre tvrdé spájkovanie sa už používajú buď strieborné spájky (napr. Ag72-Cu28 s teplotou tavenia 780°C), prípadne mosadzné (to je už pre vyššie teploty).
Čiže ak bola medená trubka spájkovaná spájkou s dostatočne vysokou teplotou spájkovania, nemusíte sa obávať, že sa Vám trubka oddelí od mosadze.
(Samozrejme existuje veľmi veľa rôznych druhov spájok a tu sú uvedené len niektoré príklady).